آنچه پیش از تهیه کیوسک و کانکس بهتر است بدانیم

هر سازه و ساختمان پیش ساخته از 5 بخش تشکیل می گردد و بسته به نوع کاربری و مدت زمان مورد نیاز جهت استفاده و بهره برداری از آن قیمت های جداگانه ای را برای آن می توان در نظر گرفت که به طور معمول برای هر متر مربع زیر بنا از 10/000/000 ريال الی 40/000/000 ريال متغیر می باشد.این پنج بخش عبارتند از 1- اسکلت یا همان استراکچر فلزی سازه، 2- کاور بیرونی یا همان نمای بیرونی کار، 3- کاور درونی یا دیوارپوش داخلی، 4- کف کانکس 5- تجهیزات نصب شده روی کانکس

1- اسکلت سازه: 

یا قوطی پروفیل. بسته به کارخانه سازنده ، سنگین یا سبک بودن قوطی پروفیل، سایز قوطی های بکار رفته در اسکلت، ابعاد شبکه های تشکیل شده روی بدنه، میزان الکترود مصرفی و شیوه جوشکاری، نو یا دسته دوم بودن قوطی های پروفیل، پوشش ضد زنگ و استفاده از تیرآهن در کف سازه از جمله عوامل تاثیرگذار در ارزش اسکلت می باشد. معمولا ابعاد شبکه بندی زیر کار سطح دیوار را از امتداد محل اتصال پرچ ها به یکدیگر می توان تشخیص داد.

 

2- کاور بیرونی:

این دیوار پوش که جایگزین مصالحی چون سنگ و سیمان و آجر ساختمان ها می باشد لازم است مقاومت کافی در برابر عوامل جوی از قبیل نور خورشید و باد و باران و صداهای محیط را داشته و امنیت لازم را نیز فراهم آورد. لذا غالبا برای پوشش نما و بیرون کار یکی از انواع متریال های  الف) ورق گالوانیزه، ب) ساندویچ پنل، پ) ورق فایبرگلاس و ت) آلومینیوم کامپوزیت پنل ث) فایبرسمنت به کار برده می شود.

 

الف) ورق گالوانیزه: قیمت پایین و ساده نمودن چهره کانکس از ویژگی های این انتخاب می باشد. این ورق ها که بسیار فراوان و در دسترس بوده و مراحل کاری سریع و ساده ای دارند .از ضخامت 3/0 میلیمتر تا 2 میلیمتر در بازار عرضه می گردند و چنانچه رنگ خاصی از این ورقها مورد نظر باشد اصول کار این است که با رنگ الکترواستاتیک و کوره ای این فرایند صورت پذیرد. ولی برخی جهت پایین آوردن قیمت تمام شده کار، به صورت دستی و درمحل کارگاه اقدام به این امرمی نمایند که پس ازمدتی رنگها به صورت ورق و پوسته پوسته شده از سطح کار بلند شده و همچنین در مقابل نور خورشید رنگ پریده میگردند. به کار بردن ورقهایی با ضخامت کمتر از 7/0 میلیمتر به دلیل عدم امنیت کافی توصیه نمیگردد. این ورقها به راحتی بااستفاده از یک وسیله نوک تیز شکافته میگردند. ورقهای گالواانیزه در طرح ها و موجهایی همچون سینوسی ، ذوزنقه ، شادولاین و سفالی تولید و عرضه می گردد که نوع ذوزنقه آن مقاوم ترین آنها می باشد .

 

ب) ساندویچ پنل: نوع پیشرفته همان ورق گالوانیزه میباشد. ساندویچ پنل ها به دیوارهای پیش ساخته ای اطلاق میگردد که درآنها دو ورق گالوانیزه ( یا بعضا آلومینیومی یا آلوزینک ) ازدوسو فوم پلی اورتان میانی رادربرگرفته وبه هم پرس گردیده اند و در دو گروه سقفی و دیواری ارائه می گردد. این سازه با ضخامت های متفاوتی عموما در صنایع برودتی و سردخانه ها ، سالن های نگهداری میوه، مرغ داری ها و پوشش سوله ها با ضخامت های 3 سانتیمتر به بالا بیشترین کاربرد را دارد که در صنعت کانکس سازی نیز با ضخامت 4 و 5 سانت مورد استفاده قرار میگیرد و در صورت استفاده از آن دیگر نیازی به پوشش داخلی دیوار نخواهد بود . استفاده از ابزاری تحت عنوان فینیشینگ جهت عایق کاری بهتر توصیه میگردد. گرچه ایجاد خم و شکل پذیری درآن ممکن نیست و در سطوح پیچیده و قوس دار کارایی چندانی ندارند ولی نصب سریع و آسان ، استراکچر سبک و ساده و پوشش عایق بندی پر و یکنواخت با طول عمر زیاد از ویژگی های این سازه میباشد.

 

پ) بدنه فایبرگلاس: تنوع پذیری بدون محدودیت در طراحی و رنگ پذیری در عین انتخاب میزان ضخامت و شفافیت کار از ویژگی های بارز این مصنوع میباشد. دیوارها و بدنه کانکس های فایبرگلاس در طرح های پانلی ، ورق صاف یا طرح دار و یا ورق های دکوراتیو رئال ، سنگ ، آجر، صخره ای ، راک ، هاردستون و یا طرح های ورق گالوانیزه ، سینوسی، شادولاین ، ذوزنقه و سفالی و یاهرطرح و مدل دیگری بدون هیچ محدودیت رنگی قابل تولید و عرضه می باشد. زیبایی و تنوع فوق العاده بالا درطرح و مدل همراه باامنیت و ماندگاری بالا از ویژگی های این مصنوع میباشد .وزن نهایی فایبرگلاس به کار رفته همراه میزان شفافیت رنگ و سطح کار مشخص کننده ارزش و قیمت کار میباشد.

 

ت) آلومینیوم کامپوزیت(ACP(: دو ورق آلومینیومی روکش دار ( روکش فلور کربن و رزین پلی استر ) ازدو سو هسته پلی اتیلنی را دربر گرفته اند. ورق آلومینیوم به عنوان مقاوم ترین فلزات دربرابر رطوبت و هسته پلی اتیلنی به عنوان عایق دما و صدا و خاصیت آکوستیک آن میباشد. این برگه ها با عرض 1 متر تا 1ونیم مترو در طول تا 80/5 متر و باضخامت 3 تا 6 میلیمتر دررنگهای متنوع و وزن حدود 5 تا 8 کیلوگرم درهر مترمربع با انواع برندهای آمریکایی ، آلمانی ، ترکی ، فرانسه، کره ، چین و ایران در بازار عرضه می گردد. هر شیت آن 3 تا 4 مترمربع را پوشش میدهدو در دوسایز استاندارد 1220X 2440 و 1225X 3200 میلیمتر عرضه میگردند. پوشش رنگ PVDF مقاومت فوق العاده ای به آن در برابر UV خورشید و سرما و گرما داده وسطح کار براق ، یکنواخت و زیبایی را ایجاد می نماید.

         3- کاور درونی یا پوشش داخلی:

              انواع PVC، ورق MDF و HDF، ورق های دکوراتیو کامپوزیت و فایبرگلاس و یاصفحات    چوبی طرح دار یا ورق های استیل مات یا براق از نمونه های رایج دیوار پوش در بازارمیباشد که   هریک به نوبه خود دارای طرح ها و رنگ و نقش های متنوعی می باشد.

               از انواع PVC می توان به PVC ساده، روکش دار، طرح دار، سفید یا رنگی، مشبک یا توپر، ایرانی و خارجی اشاره نمود.

         ورق MDF با چگالی 700 تا 800 کیلو بر مترمکعب در ضخامت های 3-6 میلیمتر که به MDFنازک معروف است با انواع روکش ها و میزان جذب و نفوذ آب متفاوت در سایزهای متنوع عرضه می گردد. آلمان و ترکیه از بزرگترین تولید کنندگان MDF در جهان می باشند.

         ورق HDF با چگالی بالای 800 کیلو بر متر مکعب دارای خواص بهتری نسبت به MDF میباشد.

         ورق های دکوراتیو کامپوزیت فایبرگلاس از تازه ترین مدهای دیوارپوش نسبت به نمونه های       دیگر می باشد. انواع ورق های رئال، هاردستون، راک، طرح آجر و صخره ای و ورق صاف و        یا سفارش های مشتریان بدون محدودیت در رنگ با لحاظ کردن ضخامت در لایه گذاری و                انعطاف پذیری مورد نظر ایشان از جمله تولیدات و خدمات این شرکت می باشد.

     4- کف کانکس

5- تجهیزات نصب شده روی کانکس: 

شامل پوشش کف و روکش آن، سیستم برقکشی، جنس درب و پنجره که غالبا آهنی، UPVC، آلومینیومی و یا فایبرگلاس می باشد و همچنین سایر متعلقات مورد نظر مشتریان است.